میلیاردرهایی که مانند ثروتمندان، پول خرج نمی کنند…

صرفه جویی و کم خرجی واژه ای ذهنی  است . آدم معمولی بودن ،می تواند به معنای خوردن وعده های غذا در خانه  ویا جستجو در اینترنت برای پیدا کردن پرواز های ارزان باشد .اما برای یک میلیاردر می تواند به معنی این باشد که با تیشرت وشلوار جین  سرکار حاضر شود، با تویوتوتا ویا فولکس واگن رانندگی کند. و در برخی موارد، کنار گذاشتن خرید یک هواپیمای جت خصوصی ویا ویلای مجلل می باشد.

با کمال تعجب ،بعضی ازافراد که ثروتمندترین افراد دنیا هستند،هریک  دارای عاداتی هستند که در حقیقت ذره‌ ذره‌ پول‌ خرج‌ می کنند.از خوردن ناهار در ناهار خوری دفتر به همراه کارکنان خود تا اقامت در خانه هایی به ارزش کسری از آن چه  که توان تهیه آن را دارند . این هشت میلیاردر خود ساخته –که بسیاری از آن ها بسیار سخی وخیّر هستند – راز بالا نگه داشتن ثروت خالص خود را به خوبی می دانند. در ادامه این مطلب با میلیاردرهای آینده ایران همراه باشید.


وارن بافت ، رئیس و مدیر عامل شرکت برکشایر هاتاوی هنوز در خانه ای زندگی می کند که در سال 1958، 31500  دلار خریده است .

ثروت خالص : 68.1 میلیارد دلار

“Oracle of Omaha” (لقب وارن بافت) یکی از خردمندترین و صرفه جوترین افراد ثروتمند و میلیاردر است. او هنوز در همان خانه ی ساده ای که در سال 1958 ، 31500 دلار خریده است زندگی می کند .تلفن همراهی ندارد و کامپیوتری هم روی میز خود ندارد و بر اساس بیوگرافی خود در سال2009 تابحال یک بار پلاک معتبرخودرو  (vanity license plate ) داشته است که واژه ی “مقتصد- THRIFTY” روی آن نوشته شده است و هنگامی که دوست 25 ساله اشبیل گیتس،از اوماها دیدن می کرد خودش در فرودگاه حاضر شد و او را سوار ماشین کرد.

بافت قطعا دارای ذائقه غذایی نا آگاهانه وناسالمی است ،نه تنها در خرید از عرضه کنندگان مواد غذایی مانند ،برگر کینگ،دیری کویین و کوکاکولا شهرت یافته است بلکه به پرخوری در هریک از آن ها نیز معروف است.رژیم بافِت شامل پنج نوشابه در روز چیپس و پفک است.

در نشست سالانه سهامداران در سال 2014 ،وارن بافت اظهار کرد که کیفیت زندگی اش تحت تاثیر میزان پولی که او دارد نیست : ” زندگی من نمی توانست شادتر شود ،در واقع اگر شش یا هشت خانه داشتم بدتر می شد. بنابراین من هرآن ، چیزی را دارم که به آن نیاز دارم و نه بیش تر چراکه ازیک نقطه ای به بعد تفاوتی ایجاد نمی کند .”

مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت فیس بوک،با یک فولکس واگن هاچ بک رانندگی می کند .

ثروت خالص :51.5میلیارد دلار

با وجود وضعیت او به عنوان یکی از ثروتمندان حوزه فناوری مارک زاکربرگ با همسرش پریسیلا چان و دخترش که تازه متولد شده است ،زندگی نه چندان متفاوت و شگفت انگیزی  دارند. موسس فیس بوک در مورد تیشرت ساده،لباس و ژاکت وشلوار جین های یک شکل خود خجالت نمی کشد .

او می گوید ” من واقعا می خواهم زندگی ام را به گونه ای ترتیب دهم که در آن تاحد امکان در مورد هرچیزی تصمیمات کمی گرفته شود مگر در چگونگی ارائه بهترین خدمات به جامعه”

تجملات ثروت ،هرگز زاکربرگ 32 ساله را تحت تاثیر قرار نداده است،به طوری که در دسامبر 2015 اعلام کرد 99 درصد سهام فیس بوک را طی طول عمرش اهدا می کند .

زاکر برگ بعد از مدت کوتاهی پس از ازدواج خود در سال 2012 در حیات خلوت خانه ی 7 میلیون دلاری خود در پالو آلتو(در چنین بازار مسکن گرانی 7 میلیون دلار مبلغ ناچیزی است و پول خرد جیب مرد 51 میلیارد دلاری محسوب می شود.) مشغول خوردن مک دونالد می شوند . در سال 2014 ،او آکورا 30 هزار دلار ی خود را برای خرید یک هاچ بک فولکس واگن معامله کرد.

کارلوس اسلیم هلئو بنیانگذار گروپو کارسو، در همان خانه شش خوابه خود ، بیش از 40 سال است که زندگی می کند .

خالص ثروت : 31.6 میلیارد دلار

او به جای این که ثروتش را خرج کند بیش تر ، میلیارد ها دلار را دوباره به اقتصاد بازمی گرداند و صرف نظم بیش تر کمپانی می کند.. او در گذشته به در رویترز گفت  که ثروت،  مانند باغ میوه است چرا که ” شما باید امکان رشد آن را فراهم آورید و مدام بر روی آن سرمایه گذاری کنید تا بتواند بزرگتر شود و یا تنوع را در مناطق بیش تر ایجاد کنید.”

این مرد 76 ساله که ثروتمند ترین مرد مکزیک است ، با این حال از بسیاری از تجملات اجتناب می کند ،به عنوان مثال از جت شخصی ویا قایق بادبانی استفاده نمی کند و هنوز از مرسدس بنز قدیمی خود برای رانندگی  استفاده می کند. اسلیم همواره کمپانی خود را با صرفه جویی اداره می کند .هم چنین نوشته ای در کتاب راهنمای کارکنان است که همیشه کارکنان باید “در دوران رونق و موفقیت،  سادگی و ریاضت را ادامه دهند” ( دوره ای که اصطلاحا گاو شیرده است)

تاجری که بیش از 40 سال است در خانه شش خوابه ای زندگی می کند و طبق روال معمول از تسهیم غذاهای خانگی میان فرزندان ونوه هایش لذت می برد. او چندتا سرگرمی معروف دارد که شامل هنرهای زیبا (به افتخار همسر مرحومش) ،سیگارهای کوبایی و هم چنین یک عمارت 80 میلیون دلاری در منهتن است که بهار سال گذشته سعی در فروش آن ، داشت .

چارلی ارگن ،رئیس شبکه دیش که هنوز هم به طور روزانه ،ظرف ناهارآماده می کند و با خود می آورد.

ثروت خالص:14.4 میلیارد دلار

چارلی ارگن یک رهبر کسب وکار به شدت مقتصدی است . او بیان کرده است که قناعت او به دورانی کودکی اش مادرش برمی گردد وتحت تاثیر آن است. ارگن در مصاحبه فایننشیال تایمز بیان کرد که ” مادرم در شرایط بحران اقتصادی بزرگ شده است” و”من یک میز تحریر نداشتم. “

میلیاردر خود ساخته،  هر روز قبل از کار برای ناهارخود ،ساندویچ و نوشیدنی بسته بندی می کند و تاهمین اواخر اتاق های خود را در هتل با همکاران خود در طول سفر به اشتراک می گذاشت.

آمانسیو اورتگا، بنیانگذارایندیتکس ، در ناهار خوری دفتر مرکزی زارا با کارکنان خود ناهار می خورد.

ثروت خالص : 71.1 میلیارد دلار

در اوایل سال جاری ،موسس زارا دومین فرد ثروتمند دنیا نامگذاری شد.اما این موضوع احتمالا تغییری در عادات پول خرج نمودن آن ایجاد نمی کند. اورتگا سال ها ، زندگی بسیار خلوتی به همراه همسرش داشته است .اغلب به آپارتمان آرام خود در لاکرونیا (اسپانیا) می روند وبه یک کافی شاپ همیشگی می روند و  با کارکنانش در ناهار خوری دفتر مرکزی زارا ناهار می خورد.

مانند مارک زاکر برگ ،مرد نجیب زاده ی مداسپانیا ، هرروز یک یونیفورم ساده دارد که شامل یک بلیزرآبی ،پیراهن سفید وشلوار خاکستری است . برخی می گویند او را به خاطرهواپیمای شخصی 45 میلیون دلاری بمباردیه اش نباید ” مقتصد وصرفه جو” در نظر گرفت اما او با آن سفر تفریحی نمی کند بلکه اغلب برای مشغله بیش از حد کاراستفاده می شود.


اینگوار کمپراد، بنیانگذار  آیکیا (IKEA )  ،هم چنان اقتصادی پرواز می کند و اغلب سوار اتوبوس می شود.

ثروت خالص :39.3 میلیارد دلار

کمپراد یکی از ثروتمند ترین مردم اروپا ست ،اما شما نمی دانید که او با کلاس اقتصادی پرواز می کند و در ناهار خوری آیکیا ،ناهار می خورد. پس انداز وجلوگیری از ولخرجی های زرق وبرق دار و تجملی در دهه 1960،زمانی که افراد سوار یک پورشه می شدند و لباس های سفارشی به تن می کرد ند،مبل ساز سوئدی فوق العاده مقتصد بود (ممکن است بعضی بگویند چیپ وکم ارزش )او با وجود میلیاردها دلار با یک ولوو بسیار قدیمی رانندگی می کند واغلب اتوبوس سوار می شود.

مرد 90 ساله با ثروتی بیش از 39 میلیارد دلار پس از 40 سال زندگی درسوئیس ( جایی که او زندگی می کرد مالیات های زیادی داشت ) در سال 2013 به سوئد نقل مکان کرد وبا خوشحالی به  خانه ساده یک طبقه اش که در مزررعه قرار دارد بازگشت.


عظیم پرمجی، با ماشین دست دوم رانندگی می کند وهمیشه به کارکنانش یادآوری می کند که چراغ دفتر را خاموش کنند.

خالص ثروت : 16.6 میلیارد دلار

ثروتمند ترین سرمایه دار حوزه تکنولوژی هندی که ” میلیاردراستخوانی ” خوانده می شود؛ کسی که ” عمو اسکروچ را شبیه بابا نوئل کرده است”

70 ساله ای که ارزش ثروتش 16.6میلیارد دلار است ،با این حال این موضوع سوارشدنش را بر روی یک موتورسه چرخه ی هندی به منظور رسیدن از فرودگاه  به خانه  متوقف نکرده است .پرمجی  هم چنین با کلاس اقتصادی سفر می کند ،با ماشین دست دوم رانندگی می کند و همیشه به کارکنان خود یادآوری می کند که چراغ دفتر را خاموش کنند.


جودی فاکنر بنیانگذار سیستم Epic می گوید هرگز علاقمند به” زندگی پرهزینه ” نبوده است .

ثروت خالص : 2.5 میلیارد دلار

برنامه نویس نرم افزارpress-shy شرکت Epic را ایجاد کرد( یک شرکت خدمات درمانی که به فروش نرم افزارهای سوابق پزشکی می پردازد.) موفقیت شرکت ،او را به یک مولتی میلیاردر تبدیل کرده است . اما طی هفتادو دو سال هرگز ولخرجی ننموده است . فاکنر طی 15 سال گذشته ،تنها دو اتومبیل داشته است وهمراه همسرش زندگی می کند و برای بیش از سه دهه در ایالت وینسکانستین و درهمان مدیسون ، زندگی می کنند.

در ماه مه 2015 طی نامه ای برای اهدای نیمی از ثروت خود به موسسه خیریه متعهد شد. فاکنر نوشت:” من هرگز تمایلی به داشتم زندگی میلیاردری و زندگی افراط گری نبوده ام ” به جای این او پولش را صرف کمک به دسترسی افراد به “غذا،گرما ،سرپناه ،مراقبت های بهداشتی ،آموزش و پرورش ” نمود.

2 نظر

  1. با سلام من الان وارد پنل کاربری خودم شدم ولی نمیدونم چطور کسب درآمد کنم لطفا راهنماییم کنید

پاسخ دهید